A karácsonyi lelassulás – bár sokaknak álom – nagyon sokszor kicsi dolgokon múlik. Most olyan ötleteket hoztunk, amelyek a szemléletváltást a gyakorlatban is segítik.
-
Ha nehezünkre esik a főzés, nyugodtan tekintsünk el a hagyományos konyhától. Nem szégyen rendelni sem, egyszerűsíteni sem. Nyugodt szívvel adjuk ki a kezünkből az irányítást: fogjunk össze családtagjainkkal és “batyusan”, mindenki azt hozzon, amit szeretne.
- Ha örömünket leljük a konyhai tevékenységben, tegyük közösségi élménnyé: készítsük el együtt a családtagjainkkal. Részesítsük előnyben a családunk hagyományos ételeit!
- Igyekezzünk előre tervezni, amit lehet félkész állapotban korábban lefagyasztani, így elkerülhető, hogy egyszerre többféle étellel foglalkozzunk.
- Az alapanyagokat közös piaci séta alatt is begyűjthetjük, egybekötve egy meleg kávé melletti beszélgetéssel párunkkal, valamelyik gyermekünkkel vagy barátnőnkkel.
- Nem szükséges túl sokféle süteményt készíteni, ha megbeszéljük barátnőinkkel, családtagjainkkal, hogy csereberélünk.
- Ha hajlunk a minimalizmusra, nyugodt lélekkel adjuk át magunkat az ünnepnek dekorációs kényszer nélkül! Egy gyertya, fenyőág, ritkábban használt váza vagy egy egyszerű fehér terítő is kiemelheti a hétköznapokból a karácsonyi időszakot.
- Ha szeretjük a karácsonyi dekorálást, akkor se essünk túlzásba! A gyerekekkel elkészített díszek, hideg téli estéken saját kezűleg alkotott dekorációs elemek melegséget vihetnek otthonunkba. Részesítsük előnyben a természet kincseit, amelyeket egy-egy téli kirándulás során is beszerezhetünk. Ha mindenképpen vásárolni szeretnénk, válasszunk értékálló, természetes anyagokból készült termékeket helyi kézművesektől!
- A takarítási láz sose telepedjen rá a hétköznapokra. Érdemes az elosztós nagytakarítós programok szerint már az ősz folyamán rendbetenni, amit lehet, ha azonban erre nem került sor, ne a karácsony előtti pár napban dúljuk fel az otthonunkat!
- Koncentráljunk a szívünk tisztaságára: engesztelődjünk ki Istennel és egymással! Ez szebb dekoráció bármi másnál.
- Ne zsúfoljuk tele a karácsonyt találkozókkal se előtte, se utána. Januárban is ráérünk találkozni szeretteinkkel, barátainkkal, sőt, az ünnep utáni eseménytelenségben kifejezetten jól fog esni egy-egy közös program.
- Kötődjünk a hagyományokhoz! Adjuk át gyermekeinknek családunk és szűkebb-tágabb környezetünk hagyományait! Teremtsünk újakat: utazzunk karácsonyi járművekkel, látogassunk betlehemet, építsünk Mézeskalácsvárost!
- Párnaponta iktassunk be egy hosszabb elcsendesülést: a karácsonyi zűrzavar akkor is hatni fog ránk, ha be se tesszük a lábunk a bevásárlóközpontokba.
- Programválasztásnál fókuszáljunk az otthoni csendes vagy társasági, vagy a természetben való programokra! Természetesen semmi gondunk nem lesz egy-egy színházi előadástól, de kerüljük a plázák túlzsúfolt és kommerz programjait!
- Hallgassunk sok zenét! Nem háttérben futtatott slágereket, hanem olyanokat, amelyek elősegítik az elmélyülést. Egy forró itallal, csendben üldögélve elővehetjük a klasszikusokat, egyházi zenét, ismerkedhetünk a jazz-zel vagy hallgathatjuk a csendet is.
- Sportoljunk minél többet családtagjainkkal!
- Ha szeretünk ajándékozni, akkor a karácsony egy csodálatos időszak lehet számunkra. Húzzuk meg a határokat és ne akarjunk mindenkinek “csak egy apróságot” adni/készíteni!
- Részesítsük ugynakkor előnyben a kézzel készített ajándékokat!
- Ha nem vagyunk nagyon kreatívok, igyekezzünk olyan ajándékokat adni, amely hozzájárul a megajándékozott jól-létéhez: egy jó könyv, színházjegy, párkapcsolati hétvége kiváló lehet, de ne essünk túlzásba se anyagilag, se tartalmilag!
- Fogjunk össze családtagjainkkal és ajándékozzunk közösen! Akár egy tavaszi, nagycsaládi hétvége is lehet az ajándékunk egymás és magunk számára.
- Ha kevésbé fontosak számunkra az ajándékok, kérjük meg családtagjainkat, hogy egy általunk megjelölt alapítványt támogassanak! Ne feledjük, hogy akinek az ajándékozás a szeretetnyelve, azt megbánthatjuk azzal, ha “nem kérünk semmit”!
- Figyeljünk a csomagolásra! Nem szükséges feltétlen mindent papírba burkolni.
- A népszerű adventi kalendáriumot édesség vagy apróságok helyett töltsük meg mesével, karácsonyváró programokkal, betlehemi figurákkal!
- Ha időnk engedi, készíthetünk újra felhasználható adventi naptárt, ez környezetkímélőbb és praktikus is a jövőre nézve. Bevonhatjuk ebbe a gyerekeinket is!
- Felnőttként sem kell lemondanunk a készülődésről: készítsünk egyedit vagy használjuk a Family magazin párkapcsolati adventi naptárját!
- Kedves szokás advent elején 24 kártyára felírni a szeretteink nevét (akár csoportosítva is) és minden napra kihúzni valakit, akiért aznap különösen imádkozunk vagy felajánljuk a napot.
- Vegyünk aktívan részt felekezetünk szokásaiban és alkalmaiban!
- Szervezhetünk közös filmnézést, imaalkalmat, kézműveskedést vagy főzést barátainkkal!
- Ne feledjük, hogy a karácsony Isten földre lépésének az ünnepe! Kapcsolódjunk egyházunk ünnepléséhez! A karácsony elsősorban a szívekben kell, hogy megszülessen és felekezetünk közössége az, ahol ezt leginkább megélhetjük.
- Igyekezzünk elkerülni a loholós ünneplést: egy-két év alatt bármelyik nagymama megszokja, hogy már nem vele töltjük a 24-ét!
- Ha mégis szeretnénk együtt ünnepelni, hívhatjuk mi is őt vagy előrehozhatjuk a kiscsaládi együttlétet.
- A fenyőállítást sem kötelező 24-én estére programozni. Különösen kicsi gyerekeknél előnyös a fenyőfát, az ajándékokat és az ünneplést különválasztani, tapasztalataim alapján sokkal kezelhetőbb ez számukra.
- Ha mindenki benne van, nagyon jól tud működni a nagycsaládi Szenteste is: gyermekeink számára igazi élmény lehet évről évre az unokatestvéreikkel ünnepelni.
-
Mindenképp adjunk időt magunknak arra, hogy átéljük az ünnepet! Egy közös mese, társasjátékozás, beszélgetés, zenélés ezt elősegítheti.